Kalkulator pemasa 555 (astabil dan monostabil)

Masukkan nilai anda. Jawapan dan penyelesaian lengkap dikemas kini semasa anda menaip.

Keputusan

Frekuensi1.387 Hz
Masa tinggi395.1 ms
Masa rendah325.8 ms
Tempoh720.9 ms
Kitar tugas54.81 %

Dalam litar astabil piawai, kitar tugas sentiasa melebihi 50%, kerana kapasitor dicas melalui R₁ + R₂ tetapi dinyahcas melalui R₂ sahaja. Diod merentasi R₂ membolehkan kitar tugas di bawah 50%.

Reka litar pemasa 555. Dalam mod astabil, kalkulator memberikan frekuensi, masa tinggi dan rendah, tempoh dan kitar tugas daripada R₁, R₂ dan C; dalam mod monostabil, ia memberikan lebar denyut daripada R dan C. Kapasitor boleh dimasukkan dalam µF, nF atau pF, dan setiap masa ditunjukkan dalam unit yang sesuai.

Penyelesaian langkah demi langkah

Masa mengecas dan menyahcas

C = 10 µF = (1 × 10⁻⁵) F
tH = ln 2·(R₁ + R₂)·C = 0.693·(10000 + 47000)·(1 × 10⁻⁵) = 395.1 ms
tL = ln 2·R₂·C = 0.693·47000·(1 × 10⁻⁵) = 325.8 ms

Frekuensi dan kitar tugas

T = tH + tL = 720.9 ms
f = 1/T ≈ 1.44/((R₁ + 2R₂)·C) = 1.387 Hz
D = tH/T = 54.81%

Formula utama

Masa tinggi dan rendah astabil
tH = 0.693·(R1 + R2)·C, tL = 0.693·R2·C
Frekuensi astabil
f = 1/(tH + tL) ≈ 1.44/((R1 + 2R2)·C)
Kitar tugas
D = tH/T = (R1 + R2)/(R1 + 2R2)
Lebar denyut monostabil
T = ln 3·R·C ≈ 1.1·R·C

Cara mengira frekuensi pemasa 555

  1. Astabil: kapasitor dicas melalui R₁ + R₂ dan dinyahcas melalui R₂, antara ⅓ dan ⅔ voltan bekalan.
  2. Masa tinggi: t_H = ln 2 × (R₁ + R₂) × C ≈ 0.693 (R₁ + R₂) C.
  3. Masa rendah: t_L = ln 2 × R₂ × C ≈ 0.693 R₂ C.
  4. Frekuensi: f = 1/(t_H + t_L) ≈ 1.44/((R₁ + 2R₂) C). Kitar tugas: t_H/(t_H + t_L).
  5. Monostabil: keluaran kekal tinggi selama T = ln 3 × R × C ≈ 1.1 RC selepas picu.

Soalan dan jawapan

Mengapakah kitar tugas sentiasa melebihi 50%?

Dalam litar piawai, kapasitor dicas melalui R₁ + R₂ tetapi dinyahcas melalui R₂ sahaja, jadi masa tinggi sentiasa lebih panjang. Diod merentasi R₂ (anod pada pin 7) memintas R₂ semasa mengecas dan membolehkan kitar tugas di bawah 50%.

Adakah voltan bekalan mengubah frekuensi?

Secara unggul tidak: ambang ialah pecahan tetap daripada bekalan, jadi pemasaan hanya bergantung pada R dan C. Dalam praktik, frekuensi hanyut sedikit dengan voltan dan suhu.

Apakah nilai R dan C yang munasabah?

Kekalkan R₁ dan R₂ di atas kira-kira 1 kΩ dan di bawah kira-kira 1 MΩ, dan C di atas kira-kira 100 pF. Kapasitor elektrolitik besar mempunyai toleransi yang luas dan kebocoran, yang menjadikan masa yang panjang tidak tepat.

Dari manakah 0.693 dan 1.1 datang?

Voltan kapasitor berubah secara eksponen. Mengecas dari ⅓ hingga ⅔ voltan bekalan mengambil RC·ln 2 = 0.693 RC; mengecas dari 0 hingga ⅔ mengambil RC·ln 3 = 1.0986 RC.

Cuba sendiri

Berlatih Diod & transistor

Kalkulator memberikan jawapan. Dalam peperiksaan anda memerlukan kaedah: berlatihlah dengan soalan baharu, petunjuk dan penyelesaian lengkap.

</> Benamkan

Percuma untuk guru dan sekolah: tampal kod ini di halaman kursus, LMS atau laman web anda. Pelajar boleh menggunakan kalkulator dan penyelesaian langkah demi langkahnya tanpa akaun.

Lebih banyak kalkulator