Lembaran kerja CAPM & WACC dengan jawapan

Lembaran kerja CAPM & WACC percuma untuk dicetak: 6 soalan dari mudah hingga tahap peperiksaan, dengan skema jawapan. Cetak atau simpan sebagai PDF.

Untuk pensyarah dan guru: percuma untuk dicetak, disalin dan digunakan di dalam kelas. Setiap lembaran kerja baharu mempunyai nilai baharu dan skema jawapannya sendiri. Pautan ke ExamProblems di halaman kursus anda amat dihargai.

Nama: ____________________   Tarikh: ____________

1.Mudah
Dpinjaman€12 000 000I = €540 000penjimatan cukaiT = 28%faedah selepas cukai?rd​·(1 − T) = ?

Sebuah syarikat mempunyai pinjaman €12 000 000 yang atasnya ia membayar faedah €540 000 setahun. Kadar cukai ialah 28%. Cari kos hutang selepas cukai rd·(1 − T) dalam peratus.

D = €12 000 000I = €540 000T = 28%
rd·(1 − T) = %
2.Mudah
Dpinjaman€5 000 000I = €275 000penjimatan cukaiT = 28%faedah selepas cukai?rd​·(1 − T) = ?

Sebuah syarikat mempunyai pinjaman €5 000 000 yang atasnya ia membayar faedah €275 000 setahun. Kadar cukai ialah 28%. Cari kos hutang selepas cukai rd·(1 − T) dalam peratus.

D = €5 000 000I = €275 000T = 28%
rd·(1 − T) = %
3.Sederhana
WACC = ?ekuitiEre​ = 14%hutangD = 0.6·Erd​ = 7%T = 25.8%

Sebuah syarikat mempunyai nisbah hutang kepada ekuiti (pada nilai pasaran) 0.6. Kos ekuitinya ialah 14%, kos hutang sebelum cukainya ialah 7% dan kadar cukai ialah 25.8%. Cari WACC.

D/E = 0.6re = 14%rd = 7%T = 25.8%
WACC = %
4.Sederhana
βr (%)SMLrf​ = 3.5%β = 1rm​ = ?β = 1.4re​ = 13.3%

Satu saham dengan beta 1.4 mempunyai pulangan yang diperlukan 13.3%. Kadar bebas risiko ialah 3.5%. Apakah pulangan pasaran yang dijangka rm yang disiratkan oleh CAPM?

β = 1.4re = 13.3%rf = 3.5%
rm = %
5.Sukar
WACC = ?ekuiti€12 000 000re​ = 9%bon5 000 × €932kupon 5%, n = 9T = 20%

Sebuah syarikat mempunyai ekuiti dengan nilai pasaran €12 000 000 dan kos ekuiti 9%. Hutangnya terdiri daripada 5 000 bon (nilai muka €1 000, kupon tahunan 5%, 9 tahun sebelum matang) yang didagangkan pada €932 setiap satu. Kadar cukai ialah 20%. Cari WACC, dengan menggunakan hasil sehingga matang bon sebagai kos hutang sebelum cukai.

E = €12 000 000re = 9%bon: 5 000 × €932kupon = 5%n = 9T = 20%
WACC = %
6.Sukar
WACC = ?ekuiti1 000 000 × €20.00β = 0.8rf​ = 1%, rm​ = 7%hutang40 000 × €1 000rd​ = 3.5%T = 21%

Sebuah syarikat mempunyai 1 000 000 saham pada €20.00 setiap satu dan 40 000 bon didagangkan pada €1 000 setiap satu. Kos hutang sebelum cukai ialah 3.5% dan kadar cukai ialah 21%. Beta saham ialah 0.8, kadar bebas risiko 1% dan pulangan pasaran 7%. Cari WACC.

β = 0.8rf = 1%rm = 7%rd = 3.5%T = 21%
WACC = %

Kunci jawapan

  1. 1. rd·(1 − T) = 3.24 %
  2. 2. rd·(1 − T) = 3.96 %
  3. 3. WACC = 10.7 %
  4. 4. rm = 10.5 %
  5. 5. WACC = 7.825 %
  6. 6. WACC = 3.777 %

Penyelesaian langkah demi langkah yang lengkap: berlatih topik ini di examproblems.com.