Lembaran kerja CAPM & WACC dengan jawapan

Lembaran kerja CAPM & WACC percuma untuk dicetak: 6 soalan dari mudah hingga tahap peperiksaan, dengan skema jawapan. Cetak atau simpan sebagai PDF.

Untuk pensyarah dan guru: percuma untuk dicetak, disalin dan digunakan di dalam kelas. Setiap lembaran kerja baharu mempunyai nilai baharu dan skema jawapannya sendiri. Pautan ke ExamProblems di halaman kursus anda amat dihargai.

Nama: ____________________   Tarikh: ____________

1.Mudah
βr (%)SMLrf​ = 2%β = 1rm​ = 6.5%β = ?re​ = 8.75%

Pelabur memerlukan pulangan 8.75% ke atas satu saham. Kadar bebas risiko ialah 2% dan pulangan pasaran yang dijangka ialah 6.5%. Gunakan CAPM untuk mencari beta β saham itu.

re = 8.75%rf = 2%rm = 6.5%
β =
2.Mudah
Dpinjaman€10 000 000I = €550 000penjimatan cukaiT = 25%faedah selepas cukai?rd​·(1 − T) = ?

Sebuah syarikat mempunyai pinjaman €10 000 000 yang atasnya ia membayar faedah €550 000 setahun. Kadar cukai ialah 25%. Cari kos hutang selepas cukai rd·(1 − T) dalam peratus.

D = €10 000 000I = €550 000T = 25%
rd·(1 − T) = %
3.Sederhana
WACC = ?saham biasa€12 000 000re​ = 12%saham keutamaan€2 000 000rp​ = 7.5%hutang€6 000 000rd​ = 4%T = 20%

Sebuah syarikat dibiayai dengan saham biasa bernilai €12 000 000, saham keutamaan bernilai €2 000 000 dan hutang bernilai €6 000 000. Kos ekuitinya ialah 12%, kos saham keutamaan 7.5% dan kos hutang sebelum cukai 4%. Kadar cukai ialah 20%. Cari WACC.

E = €12 000 000Ps = €2 000 000D = €6 000 000re = 12%rp = 7.5%rd = 4%T = 20%
WACC = %
4.Sederhana
WACC = ?ekuiti€2 000 000re​ = 8%hutang€4 000 000rd​ = 6%T = 25.8%

Sebuah syarikat mempunyai ekuiti bernilai €2 000 000 dan hutang bernilai €4 000 000. Kos ekuitinya ialah 8%, kos hutang sebelum cukai ialah 6% dan kadar cukai ialah 25.8%. Cari WACC.

E = €2 000 000D = €4 000 000re = 8%rd = 6%T = 25.8%
WACC = %
5.Sukar
rf​ = 2.5%, rm​ − rf​ = 5.5%tiada hutangekuitiβU​ = 1.1D/E = 0.4ekuitire​ = ?hutangT = 21%

Perniagaan sebuah syarikat mempunyai beta tanpa leveraj (aset) 1.1. Ia merancang nisbah hutang kepada ekuiti 0.4. Kadar cukai ialah 21%, kadar bebas risiko ialah 2.5% dan premium risiko pasaran ialah 5.5%. Cari kos ekuiti re pada struktur modal baharu.

βU = 1.1D/E = 0.4T = 21%rf = 2.5%rm − rf = 5.5%
re = %
6.Sukar
rf​ = 2%, rm​ − rf​ = 4%tiada hutangekuitiβU​ = 0.8D/E = 0.6ekuitire​ = ?hutangT = 21%

Perniagaan sebuah syarikat mempunyai beta tanpa leveraj (aset) 0.8. Ia merancang nisbah hutang kepada ekuiti 0.6. Kadar cukai ialah 21%, kadar bebas risiko ialah 2% dan premium risiko pasaran ialah 4%. Cari kos ekuiti re pada struktur modal baharu.

βU = 0.8D/E = 0.6T = 21%rf = 2%rm − rf = 4%
re = %

Kunci jawapan

  1. 1. β = 1.5
  2. 2. rd·(1 − T) = 4.125 %
  3. 3. WACC = 8.91 %
  4. 4. WACC = 5.635 %
  5. 5. re = 10.46 %
  6. 6. re = 6.717 %

Penyelesaian langkah demi langkah yang lengkap: berlatih topik ini di examproblems.com.