Werkblad CAPM en WACC met antwoorden

Gratis printbaar werkblad CAPM en WACC: 6 opgaven van makkelijk tot tentamenniveau, met antwoordenblad. Print het of sla het op als pdf.

Nieuw werkbladOnline oefenen met hints

Voor docenten: gratis te printen, kopiëren en in de les te gebruiken. Elk nieuw werkblad heeft nieuwe waarden en een eigen antwoordblad. Een link naar ExamProblems op je cursuspagina wordt gewaardeerd.

Naam: ____________________   Datum: ____________

1.Makkelijk
βr (%)SMLrf​ = 1,5%β = 1rm​ = 6%β = 0,8re​ = ?

De risicovrije rente is 1,5%, het verwachte marktrendement is 6% en een aandeel heeft een bèta van 0,8. Bereken met CAPM het vereiste rendement op het aandeel re.

rf = 1,5%rm = 6%β = 0,8
re = %
2.Makkelijk
jaar0123…9P0​ = €28,00D1​D2​D3​…D0​ = €2,20, g = 2%, re​ = ?

Een onderneming heeft net een dividend van €2,20 per aandeel uitgekeerd. Het dividend groeit naar verwachting voor altijd met 2% per jaar, en de aandelenkoers is €28,00. Bereken met het dividendgroeimodel de kosten van het eigen vermogen re.

D0 = €2,20g = 2%P0 = €28,00
re = %
3.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogen€5 000 000re​ = 10%schuld€1 000 000rd​ = 6%T = 20%

Een onderneming heeft eigen vermogen ter waarde van €5 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €1 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 10%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 6% en het belastingtarief is 20%. Bereken de WACC.

E = €5 000 000D = €1 000 000re = 10%rd = 6%T = 20%
WACC = %
4.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogen€5 000 000re​ = 8%schuld€3 000 000rd​ = 3,5%T = 28%

Een onderneming heeft eigen vermogen ter waarde van €5 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €3 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 8%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 3,5% en het belastingtarief is 28%. Bereken de WACC.

E = €5 000 000D = €3 000 000re = 8%rd = 3,5%T = 28%
WACC = %
5.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen€10 000 000re​ = 11%obligaties2 000 × €964coupon 6%, n = 10T = 21%

Een onderneming heeft eigen vermogen met een marktwaarde van €10 000 000 en kosten van het eigen vermogen van 11%. Het vreemd vermogen bestaat uit 2 000 obligaties (nominale waarde €1 000, jaarlijkse coupon 6%, resterende looptijd 10 jaar) die elk op €964 noteren. Het belastingtarief is 21%. Bereken de WACC, met het effectieve rendement van de obligaties als kosten van het vreemd vermogen vóór belasting.

E = €10 000 000re = 11%obligaties: 2 000 × €964coupon = 6%n = 10T = 21%
WACC = %
6.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen5 000 000 × €38,50β = 1,5rf​ = 3,5%, rm​ = 10%schuld20 000 × €1 020rd​ = 4%T = 30%

Een onderneming heeft 5 000 000 aandelen van €38,50 per stuk en 20 000 obligaties met een koers van €1 020 per stuk. De kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 4% en het belastingtarief is 30%. De bèta van het aandeel is 1,5, de risicovrije rente 3,5% en het marktrendement 10%. Bereken de WACC.

β = 1,5rf = 3,5%rm = 10%rd = 4%T = 30%
WACC = %

Antwoordenblad

  1. 1. re = 5,1 %
  2. 2. re = 10,01 %
  3. 3. WACC = 9,133 %
  4. 4. WACC = 5,945 %
  5. 5. WACC = 10,05 %
  6. 6. WACC = 12,25 %

Volledige stapsgewijze oplossingen: oefen dit onderwerp op examproblems.com.