Werkblad CAPM en WACC met antwoorden

Gratis printbaar werkblad CAPM en WACC: 6 opgaven van makkelijk tot tentamenniveau, met antwoordenblad. Print het of sla het op als pdf.

Nieuw werkbladOnline oefenen met hints

Voor docenten: gratis te printen, kopiëren en in de les te gebruiken. Elk nieuw werkblad heeft nieuwe waarden en een eigen antwoordblad. Een link naar ExamProblems op je cursuspagina wordt gewaardeerd.

Naam: ____________________   Datum: ____________

1.Makkelijk
jaar0123…9P0​ = €56,00D1​D2​D3​…D0​ = €3,20, g = 5%, re​ = ?

Een onderneming heeft net een dividend van €3,20 per aandeel uitgekeerd. Het dividend groeit naar verwachting voor altijd met 5% per jaar, en de aandelenkoers is €56,00. Bereken met het dividendgroeimodel de kosten van het eigen vermogen re.

D0 = €3,20g = 5%P0 = €56,00
re = %
2.Makkelijk
jaar0123…9Pp​ = €67€7,50€7,50€7,50…rp​ = ?

De preferente aandelen van een onderneming keren een vast dividend van €7,50 per jaar uit en noteren op €67. Het belastingtarief is 20%. Bereken de kosten van de preferente aandelen rp.

Dp = €7,50Pp = €67T = 20%
rp = %
3.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogenEre​ = 9%schuldD = 1·Erd​ = 5%T = 21%

Een onderneming heeft een verhouding vreemd/eigen vermogen (tegen marktwaarde) van 1. De kosten van het eigen vermogen zijn 9%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting 5% en het belastingtarief is 21%. Bereken de WACC.

D/E = 1re = 9%rd = 5%T = 21%
WACC = %
4.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogen€10 000 000re​ = 9%schuld€3 000 000rd​ = 5%T = 25,8%

Een onderneming heeft eigen vermogen ter waarde van €10 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €3 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 9%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 5% en het belastingtarief is 25,8%. Bereken de WACC.

E = €10 000 000D = €3 000 000re = 9%rd = 5%T = 25,8%
WACC = %
5.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen€15 000 000re​ = 14%obligaties4 000 × €933coupon 7%, n = 10T = 20%

Een onderneming heeft eigen vermogen met een marktwaarde van €15 000 000 en kosten van het eigen vermogen van 14%. Het vreemd vermogen bestaat uit 4 000 obligaties (nominale waarde €1 000, jaarlijkse coupon 7%, resterende looptijd 10 jaar) die elk op €933 noteren. Het belastingtarief is 20%. Bereken de WACC, met het effectieve rendement van de obligaties als kosten van het vreemd vermogen vóór belasting.

E = €15 000 000re = 14%obligaties: 4 000 × €933coupon = 7%n = 10T = 20%
WACC = %
6.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen2 000 000 × €54,50D0​ = €1,50g = 5%schuld€54 500 000rd​ = 6%T = 28%

Een onderneming heeft 2 000 000 aandelen die noteren op €54,50; de boekwaarde van het eigen vermogen is €54 500 000. Ze heeft net een dividend van €1,50 per aandeel uitgekeerd, en het dividend groeit met 5% per jaar. Het vreemd vermogen heeft een marktwaarde van €54 500 000 en kosten vóór belasting van 6%. Het belastingtarief is 28%. Bereken de WACC, met het dividendgroeimodel voor de kosten van het eigen vermogen.

N = 2 000 000P0 = €54,50boekwaarde eigen vermogen = €54 500 000D0 = €1,50g = 5%D = €54 500 000rd = 6%T = 28%
WACC = %

Antwoordenblad

  1. 1. re = 11 %
  2. 2. rp = 11,19 %
  3. 3. WACC = 6,475 %
  4. 4. WACC = 7,779 %
  5. 5. WACC = 12,49 %
  6. 6. WACC = 6,7 %

Volledige stapsgewijze oplossingen: oefen dit onderwerp op examproblems.com.