Werkblad CAPM en WACC met antwoorden

Gratis printbaar werkblad CAPM en WACC: 6 opgaven van makkelijk tot tentamenniveau, met antwoordenblad. Print het of sla het op als pdf.

Nieuw werkbladOnline oefenen met hints

Voor docenten: gratis te printen, kopiëren en in de les te gebruiken. Elk nieuw werkblad heeft nieuwe waarden en een eigen antwoordblad. Een link naar ExamProblems op je cursuspagina wordt gewaardeerd.

Naam: ____________________   Datum: ____________

1.Makkelijk
βr (%)SMLrf​ = 2,5%β = 1rm​ = 9,5%β = ?re​ = 7,75%

Beleggers eisen een rendement van 7,75% op een aandeel. De risicovrije rente is 2,5% en het verwachte marktrendement is 9,5%. Bereken met CAPM de bèta β van het aandeel.

re = 7,75%rf = 2,5%rm = 9,5%
β =
2.Makkelijk
βr (%)SMLrf​ = 1,5%β = 1rm​ = 8,5%β = 1,8re​ = ?

De risicovrije rente is 1,5%, het verwachte marktrendement is 8,5% en een aandeel heeft een bèta van 1,8. Bereken met CAPM het vereiste rendement op het aandeel re.

rf = 1,5%rm = 8,5%β = 1,8
re = %
3.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogenEre​ = 9%schuldD = 0,6·Erd​ = 4,5%T = 21%

Een onderneming heeft een verhouding vreemd/eigen vermogen (tegen marktwaarde) van 0,6. De kosten van het eigen vermogen zijn 9%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting 4,5% en het belastingtarief is 21%. Bereken de WACC.

D/E = 0,6re = 9%rd = 4,5%T = 21%
WACC = %
4.Gemiddeld
WACC = ?gewone aandelen€8 000 000re​ = 10%preferente aandelen€2 000 000rp​ = 8%schuld€6 000 000rd​ = 5%T = 28%

Een onderneming is gefinancierd met gewone aandelen ter waarde van €8 000 000, preferente aandelen ter waarde van €2 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €6 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 10%, de kosten van de preferente aandelen 8% en de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting 5%. Het belastingtarief is 28%. Bereken de WACC.

E = €8 000 000Ps = €2 000 000D = €6 000 000re = 10%rp = 8%rd = 5%T = 28%
WACC = %
5.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen€15 000 000re​ = 14%obligaties8 000 × €890coupon 7%, n = 12T = 21%

Een onderneming heeft eigen vermogen met een marktwaarde van €15 000 000 en kosten van het eigen vermogen van 14%. Het vreemd vermogen bestaat uit 8 000 obligaties (nominale waarde €1 000, jaarlijkse coupon 7%, resterende looptijd 12 jaar) die elk op €890 noteren. Het belastingtarief is 21%. Bereken de WACC, met het effectieve rendement van de obligaties als kosten van het vreemd vermogen vóór belasting.

E = €15 000 000re = 14%obligaties: 8 000 × €890coupon = 7%n = 12T = 21%
WACC = %
6.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen1 000 000 × €56,00D0​ = €2,20g = 4%schuld€28 000 000rd​ = 4,5%T = 20%

Een onderneming heeft 1 000 000 aandelen die noteren op €56,00; de boekwaarde van het eigen vermogen is €33 600 000. Ze heeft net een dividend van €2,20 per aandeel uitgekeerd, en het dividend groeit met 4% per jaar. Het vreemd vermogen heeft een marktwaarde van €28 000 000 en kosten vóór belasting van 4,5%. Het belastingtarief is 20%. Bereken de WACC, met het dividendgroeimodel voor de kosten van het eigen vermogen.

N = 1 000 000P0 = €56,00boekwaarde eigen vermogen = €33 600 000D0 = €2,20g = 4%D = €28 000 000rd = 4,5%T = 20%
WACC = %

Antwoordenblad

  1. 1. β = 0,75
  2. 2. re = 14,1 %
  3. 3. WACC = 6,958 %
  4. 4. WACC = 7,35 %
  5. 5. WACC = 11,65 %
  6. 6. WACC = 6,59 %

Volledige stapsgewijze oplossingen: oefen dit onderwerp op examproblems.com.