Werkblad CAPM en WACC met antwoorden

Gratis printbaar werkblad CAPM en WACC: 6 opgaven van makkelijk tot tentamenniveau, met antwoordenblad. Print het of sla het op als pdf.

Nieuw werkbladOnline oefenen met hints

Voor docenten: gratis te printen, kopiëren en in de les te gebruiken. Elk nieuw werkblad heeft nieuwe waarden en een eigen antwoordblad. Een link naar ExamProblems op je cursuspagina wordt gewaardeerd.

Naam: ____________________   Datum: ____________

1.Makkelijk
βr (%)SMLrf​ = 2%β = 1rm​ = 6,5%β = 1,3re​ = ?

De risicovrije rente is 2%, het verwachte marktrendement is 6,5% en een aandeel heeft een bèta van 1,3. Bereken met CAPM het vereiste rendement op het aandeel re.

rf = 2%rm = 6,5%β = 1,3
re = %
2.Makkelijk
βr (%)SMLrf​ = 1%β = 1rm​ = 5,5%β = 1,2re​ = ?

De risicovrije rente is 1%, het verwachte marktrendement is 5,5% en een aandeel heeft een bèta van 1,2. Bereken met CAPM het vereiste rendement op het aandeel re.

rf = 1%rm = 5,5%β = 1,2
re = %
3.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogen€8 000 000re​ = 12%schuld€4 000 000rd​ = 7%T = 20%

Een onderneming heeft eigen vermogen ter waarde van €8 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €4 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 12%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 7% en het belastingtarief is 20%. Bereken de WACC.

E = €8 000 000D = €4 000 000re = 12%rd = 7%T = 20%
WACC = %
4.Gemiddeld
WACC = ?eigen vermogen€10 000 000re​ = 8%schuld€2 000 000rd​ = 3%T = 21%

Een onderneming heeft eigen vermogen ter waarde van €10 000 000 en vreemd vermogen ter waarde van €2 000 000. De kosten van het eigen vermogen zijn 8%, de kosten van het vreemd vermogen vóór belasting zijn 3% en het belastingtarief is 21%. Bereken de WACC.

E = €10 000 000D = €2 000 000re = 8%rd = 3%T = 21%
WACC = %
5.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen4 000 000 × €37,00D0​ = €2,00g = 2%schuld€44 400 000rd​ = 4,5%T = 25%

Een onderneming heeft 4 000 000 aandelen die noteren op €37,00; de boekwaarde van het eigen vermogen is €59 200 000. Ze heeft net een dividend van €2,00 per aandeel uitgekeerd, en het dividend groeit met 2% per jaar. Het vreemd vermogen heeft een marktwaarde van €44 400 000 en kosten vóór belasting van 4,5%. Het belastingtarief is 25%. Bereken de WACC, met het dividendgroeimodel voor de kosten van het eigen vermogen.

N = 4 000 000P0 = €37,00boekwaarde eigen vermogen = €59 200 000D0 = €2,00g = 2%D = €44 400 000rd = 4,5%T = 25%
WACC = %
6.Moeilijk
WACC = ?eigen vermogen€6 000 000re​ = 10%obligaties5 000 × €954coupon 4%, n = 12T = 20%

Een onderneming heeft eigen vermogen met een marktwaarde van €6 000 000 en kosten van het eigen vermogen van 10%. Het vreemd vermogen bestaat uit 5 000 obligaties (nominale waarde €1 000, jaarlijkse coupon 4%, resterende looptijd 12 jaar) die elk op €954 noteren. Het belastingtarief is 20%. Bereken de WACC, met het effectieve rendement van de obligaties als kosten van het vreemd vermogen vóór belasting.

E = €6 000 000re = 10%obligaties: 5 000 × €954coupon = 4%n = 12T = 20%
WACC = %

Antwoordenblad

  1. 1. re = 7,85 %
  2. 2. re = 6,4 %
  3. 3. WACC = 9,867 %
  4. 4. WACC = 7,062 %
  5. 5. WACC = 6,558 %
  6. 6. WACC = 7,167 %

Volledige stapsgewijze oplossingen: oefen dit onderwerp op examproblems.com.