Kalkulator stoikiometri (gram kepada gram dan bahan tindak balas pembatas)

Masukkan nilai anda. Jawapan dan penyelesaian lengkap dikemas kini semasa anda menaip.

Keputusan

Hasil teori26.58 g
Mol hasil0.476 mol
Bahan tindak balas pengehadbahan tindak balas 2
Bahan tindak balas berlebihanbahan tindak balas 1
Baki bahan tindak balas berlebihan11.99 g
M (bahan tindak balas 1)159.7 g/mol
M (bahan tindak balas 2)28.01 g/mol
M (produk)55.84 g/mol

Lakukan stoikiometri jisim-ke-jisim daripada persamaan seimbang. Masukkan setiap bahan sebagai formula kimia, seperti Fe2O3, Ca(OH)2 atau CuSO4·5H2O, atau sebagai jisim molar, dengan pekalinya. Kalkulator mengira jisim molar, mol, bahan tindak balas pembatas, hasil teori produk dan bahan tindak balas berlebihan, atau jisim bahan tindak balas kedua yang anda perlukan.

Penyelesaian langkah demi langkah

Tindak balas

Fe2O3 + 3 CO → 2 Fe + …
Pekali mesti datang daripada persamaan seimbang.

Jisim molar

M(Fe2O3) = 2·55.845 + 3·15.999 = 159.687 g/mol
M(CO) = 12.011 + 15.999 = 28.01 g/mol
M(Fe) = 55.845 g/mol

Mol dan bahan tindak balas pembatas

n1 = 50/159.687 = 0.3131 mol
produk: 0.3131·2/1 = 0.6262 mol
n2 = 20/28.01 = 0.714 mol
produk: 0.714·2/3 = 0.476 mol
Bahan tindak balas pengehad: bahan tindak balas 2 (ia menghasilkan paling sedikit hasil)
Bahan tindak balas berlebihan: bahan tindak balas 1, 11.99 g berbaki

Hasil teori

m = n·M = 0.476·55.845 = 26.58 g

Formula utama

Mol
n = m/M
Kepekatan
c = n/V
Nisbah mol
gunakan pekali persamaan seimbang
Bahan tindak balas pengehad
yang habis dahulu
Hasil peratusan
sebenar / teori × 100%

Cara menyelesaikan masalah stoikiometri

  1. Seimbangkan persamaan dan catat pekali.
  2. Kira setiap jisim molar daripada jisim atom: untuk Ca(OH)2, 40.078 + 2 × (15.999 + 1.008) = 74.09 g/mol.
  3. Tukarkan jisim yang diberikan kepada mol: n = m/M.
  4. Gunakan nisbah mol daripada persamaan untuk mencari mol produk yang boleh dihasilkan oleh setiap bahan tindak balas; jumlah terkecil datang daripada bahan tindak balas pembatas.
  5. Tukarkan mol produk kembali kepada gram: m = n × M.

Soalan dan jawapan

Bagaimanakah saya menulis formula?

Gunakan simbol unsur dengan huruf besar yang betul, nombor selepas unsur atau kurungan, dan kurungan bulat atau petak untuk kumpulan: Al2(SO4)3, K4[Fe(CN)6]. Tulis hidrat dengan titik atau asterisk: CuSO4·5H2O atau CuSO4*5H2O.

Adakah kalkulator menyeimbangkan persamaan?

Tidak. Masukkan sendiri pekali daripada persamaan seimbang; kalkulator kemudian menggunakannya untuk nisbah mol.

Jisim atom manakah yang digunakan?

Berat atom piawai (nilai lazim IUPAC, cth. H 1.008, C 12.011, O 15.999, Cl 35.45). Buku teks yang membundarkannya, contohnya Cl = 35.5, boleh berbeza pada angka bererti ketiga atau keempat.

Bagaimana jika saya hanya tahu satu bahan tindak balas?

Biarkan bahan tindak balas 2 kosong untuk pengiraan gram-ke-gram yang mudah, atau masukkan formulanya tanpa jisim untuk mengetahui berapa banyak yang diperlukan untuk bertindak balas sepenuhnya.

Cuba sendiri

Berlatih Stoikiometri

Kalkulator memberikan jawapan. Dalam peperiksaan anda memerlukan kaedah: berlatihlah dengan soalan baharu, petunjuk dan penyelesaian lengkap.

</> Benamkan

Percuma untuk guru dan sekolah: tampal kod ini di halaman kursus, LMS atau laman web anda. Pelajar boleh menggunakan kalkulator dan penyelesaian langkah demi langkahnya tanpa akaun.

Lebih banyak kalkulator