Kalkulator susutan voltan

Masukkan nilai anda. Jawapan dan penyelesaian lengkap dikemas kini semasa anda menaip.

Keputusan

Susutan voltan7.922 V
Susutan voltan3.444 %
Voltan pada beban222.1 V
Rintangan satu konduktor0.2476 Ω
Kuasa hilang dalam kabel126.7 W

Susut rintangan sahaja: regangan kabel diabaikan dan faktor kuasa diambil sebagai 1, yang tepat untuk keratan rentas kecil. Bagi kabel besar (kira-kira melebihi 25 mm²) regangan memberi kesan yang ketara.

Hitung susutan voltan sepanjang kabel daripada bahan, keratan rentas, panjang dan arusnya. Pilih DC atau AC satu fasa (dua konduktor) atau AC tiga fasa, kuprum atau aluminium, dan suhu konduktor. Kalkulator memberikan susutan dalam volt dan sebagai peratusan, voltan pada beban dan kuasa hilang dalam kabel. Ia hanya menggunakan rintangan konduktor; regangan kabel diabaikan, seperti yang diterangkan dalam nota.

Penyelesaian langkah demi langkah

Kerintangan

ρ20 = 0.017241 Ω·mm²/m
ρ70 = ρ20·(1 + α·50 K) = 0.017241·(1 + 0.00393·50) = 0.020629 Ω·mm²/m

Rintangan satu konduktor

R = ρ·L/A = 0.020629·30/2.5 = 0.2476 Ω

Susutan voltan

ΔV = 2·I·R = 2·16·0.2476 = 7.922 V
ΔV/V = 7.922/230 = 3.444%
voltan pada beban = 230 − 7.922 = 222.1 V

Kuasa hilang dalam kabel

P = 2·I²·R = 126.7 W

Formula utama

Rintangan konduktor
R = ρ·L/A
DC atau fasa tunggal
ΔV = 2·I·R
Tiga fasa
ΔV = √3·I·R
Kerintangan pada suhu tertentu
ρT = ρ20·(1 + α·(T − 20 °C))
Peratus susutan
ΔV/V × 100%

Cara mengira susutan voltan dalam kabel

  1. Cari kerintangan konduktor: kira-kira 0.0172 Ω·mm²/m untuk kuprum dan 0.0283 Ω·mm²/m untuk aluminium pada 20 °C, kira-kira 20% lebih pada 70 °C.
  2. Rintangan satu konduktor: R = ρ × L / A, dengan L panjang sehala dalam meter dan A keratan rentas dalam mm².
  3. DC dan satu fasa: arus mengalir pergi dan balik, jadi ΔV = 2 × I × R.
  4. Tiga fasa (voltan talian-ke-talian): ΔV = √3 × I × R untuk beban seimbang.
  5. Bahagikan dengan voltan bekalan untuk mendapatkan peratusan, kemudian bandingkan dengan had yang diberikan dalam latihan (contohnya 3% atau 5%).

Soalan dan jawapan

Apakah susutan voltan yang boleh diterima?

Had bergantung pada piawaian dan negara. IEC 60364-5-52 (Lampiran G) mengesyorkan paling banyak 3% untuk pencahayaan dan 5% untuk kegunaan lain dalam pepasangan yang dibekalkan daripada rangkaian awam; NEC AS mencadangkan 3% untuk litar cabang dan 5% secara keseluruhan.

Mengapakah panjang itu sehala?

Masukkan jarak dari bekalan ke beban. Kalkulator menguruskan konduktor balik: faktor 2 untuk litar dua wayar dan √3 untuk litar tiga fasa.

Mengapakah suhu penting?

Rintangan kuprum dan aluminium meningkat kira-kira 0.4% setiap °C. Kabel bertebat PVC pada beban penuh beroperasi pada kira-kira 70 °C, yang memberikan rintangan dan susutan voltan kira-kira 20% lebih tinggi daripada pada 20 °C.

Bilakah mengabaikan regangan tidak boleh diterima?

Bagi keratan rentas besar, kira-kira 25 mm² dan ke atas, regangan induktif menjadi setanding dengan rintangan, dan pada faktor kuasa rendah susutan itu kemudian berbeza dengan ketara. Gunakan formula penuh ΔV = √3·I·L·(R cos φ + X sin φ) dengan data pengilang.

Bagaimanakah saiz AWG ditukar kepada mm²?

Diameter ialah 0.127 mm × 92^((36 − n)/39) untuk tolok n, dengan 1/0 hingga 4/0 dikira sebagai 0 hingga −3. AWG 12 ialah 3.31 mm² dan AWG 10 ialah 5.26 mm².

Cuba sendiri

Berlatih Kuasa tiga fasa

Kalkulator memberikan jawapan. Dalam peperiksaan anda memerlukan kaedah: berlatihlah dengan soalan baharu, petunjuk dan penyelesaian lengkap.

</> Benamkan

Percuma untuk guru dan sekolah: tampal kod ini di halaman kursus, LMS atau laman web anda. Pelajar boleh menggunakan kalkulator dan penyelesaian langkah demi langkahnya tanpa akaun.

Lebih banyak kalkulator