Lembaran kerja CAPM & WACC dengan jawapan

Lembaran kerja CAPM & WACC percuma untuk dicetak: 6 soalan dari mudah hingga tahap peperiksaan, dengan skema jawapan. Cetak atau simpan sebagai PDF.

Untuk pensyarah dan guru: percuma untuk dicetak, disalin dan digunakan di dalam kelas. Setiap lembaran kerja baharu mempunyai nilai baharu dan skema jawapannya sendiri. Pautan ke ExamProblems di halaman kursus anda amat dihargai.

Nama: ____________________   Tarikh: ____________

1.Mudah
βr (%)SMLrf​ = 2.5%β = 1rm​ = 7%β = 1.8re​ = ?

Kadar bebas risiko ialah 2.5%, pulangan pasaran dijangka ialah 7% dan sesuatu saham mempunyai beta 1.8. Gunakan CAPM untuk mencari pulangan yang dikehendaki bagi saham re.

rf = 2.5%rm = 7%β = 1.8
re = %
2.Mudah
βr (%)SMLrf​ = 2.5%β = 1rm​ = 9.5%β = 0.8re​ = ?

Kadar bebas risiko ialah 2.5%, pulangan pasaran dijangka ialah 9.5% dan sesuatu saham mempunyai beta 0.8. Gunakan CAPM untuk mencari pulangan yang dikehendaki bagi saham re.

rf = 2.5%rm = 9.5%β = 0.8
re = %
3.Sederhana
WACC = ?ekuiti€10 000 000re​ = 9%hutang€1 000 000rd​ = 3.5%T = 30%

Sebuah syarikat mempunyai ekuiti bernilai €10 000 000 dan hutang bernilai €1 000 000. Kos ekuitinya ialah 9%, kos hutang sebelum cukai ialah 3.5% dan kadar cukai ialah 30%. Cari WACC.

E = €10 000 000D = €1 000 000re = 9%rd = 3.5%T = 30%
WACC = %
4.Sederhana
WACC = ?saham biasa€12 000 000re​ = 12%saham keutamaan€1 500 000rp​ = 7%hutang€3 000 000rd​ = 5%T = 20%

Sebuah syarikat dibiayai dengan saham biasa bernilai €12 000 000, saham keutamaan bernilai €1 500 000 dan hutang bernilai €3 000 000. Kos ekuitinya ialah 12%, kos saham keutamaan 7% dan kos hutang sebelum cukai 5%. Kadar cukai ialah 20%. Cari WACC.

E = €12 000 000Ps = €1 500 000D = €3 000 000re = 12%rp = 7%rd = 5%T = 20%
WACC = %
5.Sukar
WACC = ?ekuiti2 000 000 × €55.50β = 1.2rf​ = 4%, rm​ = 10%hutang10 000 × €1 050rd​ = 3%T = 21%

Sebuah syarikat mempunyai 2 000 000 saham pada €55.50 setiap satu dan 10 000 bon didagangkan pada €1 050 setiap satu. Kos hutang sebelum cukai ialah 3% dan kadar cukai ialah 21%. Beta saham ialah 1.2, kadar bebas risiko 4% dan pulangan pasaran 10%. Cari WACC.

β = 1.2rf = 4%rm = 10%rd = 3%T = 21%
WACC = %
6.Sukar
rf​ = 3%, rm​ − rf​ = 6%D/E = 0.5ekuitiβL​ = 1.3hutangD/E = 0.75ekuitire​ = ?hutangT = 25.8%

Saham sebuah syarikat mempunyai beta 1.3 pada nisbah hutang kepada ekuiti semasa 0.5. Ia merancang menaikkan nisbah hutang kepada ekuiti kepada 0.75. Kadar cukai ialah 25.8%, kadar bebas risiko 3% dan premium risiko pasaran 6%. Cari kos ekuiti re selepas perubahan itu.

βL = 1.3D/E1 = 0.5D/E2 = 0.75T = 25.8%rf = 3%rm − rf = 6%
re = %

Kunci jawapan

  1. 1. re = 10.6 %
  2. 2. re = 8.1 %
  3. 3. WACC = 8.405 %
  4. 4. WACC = 10.09 %
  5. 5. WACC = 10.44 %
  6. 6. re = 11.86 %

Penyelesaian langkah demi langkah yang lengkap: berlatih topik ini di examproblems.com.